Son zamanlarda birçok insanın ilgisini çekmeye başlayan ve birçok ülkede yaygınlaşan kripto para borsalarının adını sıkça duymaya başladık. Peki Kripto Para Piyasası nedir?

Kripto para piyasası, kripto borsası üzerinden alım satım sağlanan, Bitcoin gibi kripto para çeşitlerinin tümünün hareketlerinden oluşmaktadır. Kripto para, sanal ortam içerisinde maddi değere sahip olan, dijital bir para birimidir. Kripto para üzerinden yapılan alış ve satış işlemleri ile kripto para piyasası oluşmaktadır.

Kripto Para Piyasası ve Alışveriş Sistemi

 

Dünya piyasalarında Bitcoin gibi kripto paraların alış ve satış işlemleri kripto para borsaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kripto para borsaları diğer borsalarla kısmi benzerliklere sahiptir. Bu para piyasalarında alım satım işlemleri için Dolar, Euro ve diğer para birimleriyle birlikte Bitcoin gibi kripto paralar da kullanılmaktadır. Ayrıca normal borsa araçları ile değil kripto borsa araçları ile alım satım işlemi sağlanmaktadır.

Bu piyasalarda en popüler kripto paralar Bitcoin, Ethereum, Litecoin olup, piyasalarda birçok farklı kripto para çeşitleriyle alım-satım yapılabilmekte,  kripto borsasında yatırım işlemleri sürdürülmektedir.

Kripto Para Piyasalarının Geneleksel Piyasalara Karşı Avantajları

 

Kripto para piyasalarının en önemli özelliklerinin ilki, Kripto para birimlerini transfer yaparken aracı bir kuruma ihtiyaç duymamasıdır. Bu sürecin gerçekleşmesinde Blockchain adı verilen bir teknolojiden faydalanılmakta, Para doğrudan dijital cüzdanlara aktarılmaktadır.

Kripto Para Piyasalarının bir diğer avantajı da her zaman açık olmasıdır. Belirli bir merkezi kurum tarafından yönetilmediği için piyasada işlemler haftanın 7 günü, günün 24 saati yapılabilmektedir.

Kripto para piyasalarının en dikkate değer özelliklerinden birisi de belirli bir merkeziyete bağlı olmayan, dolayısıyla gizliliğe önem veren ve manipülasyondan uzak borsa ve işlem hacmine sahip olmasıdır.

Özellikle son dönemlerde birçok ülkede farklı kripto para borsalarının oluşması; rekabeti kızıştırmakta bu da firmaların müşterilerden daha düşük komisyon oranları almasına neden olmaktadır. Fakat bununla birlikte oluşan rekabet, kripto para borsalarına olan rağbette olumlu bir dönüş sağlamaktadır.

Son olarak Kripto para piyasaları sayesinde bulunduğunuz bölge neresi olursa olsun tüm dünyadaki piyasalardan dilediğiniz an dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Piyasalarında Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

 

Kripto Para Piyasalarında para ticareti ve işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle bir miktar kripto para satın almanız gerekmekte. Kripto para piyasalarında işlem gerçekleştirmek için bir diğer adım güvenilir bir kripto para borsasına üye olmaktan geçiyor. Kripto para borsasında hesabı olan kişinin desteklenen tüm para birimlerinde otomatik olarak cüzdanı oluşturulmaktadır. Bu sayede dilediği an dilediği yerde işlem gerçekleştirebilmektedir.

Open chat