Kripto para birimlerinin son zamanlarda popülerliğinin hızla artmasıyla her geçen gün daha fazla insan blockchain dünyasına adım atar oldu. Son zamanlarda insanların kripto para sistemleriyle ilgili en çok merak ettikleri konuların başında ‘’Kripto Para Madenciliği’’ gelmektedir. Bu yazımızda Kripto Para Madenciliği ile ilgili merak edilen bütün soruları sizler için açıklamaya çalıştık.

 

Kripto Para Madencilik işlemi diğer ismiyle kripto coin mining, kripto paraların üçüncü bir kişiye gereksinimi olmadan, merkeziyetsiz bir ağ biçiminde çalışmasını sağlayan temel unsurlardan birini oluşturmaktadır. Kripto Para Madenciliği, eşler arası işlemlerin doğrulamalarının yapıldığı, kullanıcı arası işlemlerin doğrulandığı, blockchain sistemine eklendiği bir süreç olduğu gibi, ayrıca piyasadaki arza yeni coinler de eklenmesini de sağlamaktadır. Kripto Para Madenciliği işleminde, maden işlemlerinin yapılmasında kullanılan donanım ve sisteme de madenci adı verilmektedir. Kripto Para Madenciliğini Kısaca anlatmak gerekirse bir makinenin ufak bir miktar kripto para birimi elde etmek için belli görevleri yerine getirmesi işlemidir.

Kripto Para Madenciliği Sistemi Nasıl Çalışır?

 Kripto Para Madenciliğinde Madenciler (mining), yapılan işlemleri biriktiren ve bunları bloklar halinde organize eden bir node olarak adlandırılır.  Kripto Madencilik süreci başlamadan önce mining node, kendisine mining ödülü göndereceği bir işlem oluşmaktadır.. Bu işlem Coinbase olarak tanımlanmakyadır. Coinbase’i biraz daha açıklamak gerekirse Aynı şekilde  Bitcoin gibi coinlerin sıfırdan başlatıldığı ilk işlem olarakta açıklanabilir.

Bütün  kripto para alım-satım işlemlerinin ardından hashleme işlemini yapılmaktadır.Hashleme  bu hashler Merkle ağacı, merkle kökü veya hash ağacı olarak organize edilmeye başlanır.

Kripto Para Madenciliği işlemi gerçekleştiren biri son olarak geçerli bir hash keşfedene kadar ağdaki miningçiler başlığı nonce’dan tekrarlayarak yinelerler. Geçerliliği olan bir hash bulunduğunda, ilk bulan node bulduğu bloğu ağa yayınlamaktadır. Node’un bulduğu ilk hash’in bütün nodelar tarafından geçerli olup olmadığı kontrol edilir ve bloğu kendilerinin Blockchain yedeğine ekleyerek bir sonraki bloğun kazma işlemi sürdürmektedir.

 

Kripto Para Madenciliği Yöntemleri

  1. Bulut (Cloud) Madenciliği

Kripto Madenciliği yapılırken kullanılan en popüler yöntemlerden ilki Bulut Madenciliği yöntemidir. Bulut madenciliğinde genelde bir kuruma ödeme yapıp sahip oldukları ‘’donanım’’ olarak adlandırılan  madencilik techizatlarını ve madencilik işleminin kendisini kiralıyorsunuz. Bu kiralama bir sözleşmeyle belirli bir süre boyunca devam etmekte ve bu zaman boyunca elde ettiğiniz kazanç) kripto para cüzdanınıza aktarılmaktadır.

  1. CPU Madenciliği

Cpu madenciliği yöntemi eskiden çok popüler olsa da günümüzde kullanıcılar tarafından fazla tercih edilmemektedir. Son zamanlarda CPU Madenciliğinin tercih edilmemesinin sebepleri aşırı yavaş olması ve uzun vadeli kazanç sağlaması olarak gösterilmektedir.

  1. GPU Madenciliği

GPU madenciliği  son zamanlarda en popüler ve en bilinen kripto para madenciliği yöntemi olarak kullanılmaktadır. GPU madenciliği çok popüler çünkü hem verimli hem de oldukça ucuz.

GPU teçhizatları kripto para birimi madenciliği için ekran kartları kullanılaktadır. Standart bir Kripto Para Madenciliği teçhizatında bir işlemci, bir anakart, soğutma cihazı, ve birçok ekran kartı bulunmaktadır. Kullanıcılar yaptıkları masrafa göre daha çok kazanç sağladığı için genellikle GPU Madenciliği sistemini kullanmaktadır.

Open chat