Son zamanlarda  birçok büyük şirketin ilgisini çekmeye başlayan ve Bitcoin’in altyapısını oluşturan Blockchain sisteminin adını sıkça duymaya başladık. Peki bu Blockchain sistemi nedir?

Blockchain sistemi, 2008’de Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve gerçek adı bilinmeyen bir şahsın yayınladığı makale sonucu ortaya çıkmıştır. Satoshi aynı makalede, blockchain teknolojisini kullanan Bitcoin ismini verdiği para biriminin yazılımını da açık kaynak kodlu olarak tüm dünyanın kullanımına açmış dünyayı da yeni bir dönemin içine sokmuştur.

Blockchain kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan merkezi olmayan veri kayıt sistemi olarak tanımlanmaktadır. Blockchain teknolojisi zincirleme bir modelle tasarlanmış, izi sürülebilen ama kırılamayan, yapılan işlemleri direkt olarak alıcı ve satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye yarayan yeni nesil bir veritabanı teknolojisidir.

Kısaca örneklendirmek gerekirse, sisteme yeni bir hesap hareketi geldiğinde ya da mevcut bir hesap hareketi üzerinde değişiklik yapıldığında, altyapı üzerindeki tüm kayıtlarda belirli bir algoritma harekete geçerek bu yeni oluşan kaydın doğruluğu teyit edilmektedir. Çoğunluk bu kaydın doğruluğunu onaylıyorsa, yeni bir blockchain sisteme dahil edilir. Eğer sistemdeki devrelerin çoğu yeni kaydı reddederse, bu hesap hareketi sisteme eklenmemektedir. Bu dağınık sistem sayesinde, tek bir yerden kontrol edilmeye ihtiyaç duymadan etkili bir şekilde çalışabilmektedir.

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkması çeşitli iş alanları için birçok avantajı beraberinde getirmiştir. Blok zinciri teknolojisinin sağladığı bu kolaylıklar işletmelerin bu teknolojileri tercih etmesinde etkili olmaktadır. Bu avantajlara kısaca değinecek olursak:

Blockchain sistemi bakiye veya Bitcoin ödemelerinde gönderen ve alanın kimlik veya diğer kişisel tanımlayıcı detayları içermemesi sayesinde güvenli bir sistemdir.

Düşük maliyet ve hızlı işlem süreleri bu teknolojinin tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Tüm kayıtlar tek bir yerde tutulur, böylece işletmeler yaptığı işlem ve ödemeleri kolaylıkla takip edebilmekte ve olası sahtekarlıklar da önlenebilmektedir.

Blockchain teknolojisi, işletmelerin bitcoin satın alması, birbirleriyle alışveriş yapması, bakiye/kripto para dönüşümü gibi birçok işlemin altyapısını oluşturmaktadır. Bu teknoloji ayrıca, mobil kripto para cüzdanları,Kriptopos gibi teknolojilerde büyük pay sahibidir.  Bu cüzdanlar, QR kodları aracılığıyla kripto para göndermenize ve almanıza olanak sağladıkları için oldukça kullanışlıdır.

Geleceğin dünyasında Blockchain’in hayatımızda büyük yer kaplayacağı şüphe götürmemektedir . Blockchain teknolojisi ileri ki dönemlerde dijital paralarında ötesine gidecek ve yeni bir veritabanı sistemi oluşturacaktır. Aklınıza gelebilecek tüm verileriniz (kimlik,ehliyet, pasaport) kriptolu şekilde ele geçirilemeyecek ve güvenli bir şekilde sistemde depolanacaktır.

Open chat